desenzitizacija in ponovna predelava z očesnim gibanjem

EMDR TERAPIJA

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) je metoda, ki se je prvotno razvila pri psihoterapiji travme (PTSD), danes pa se uspešno uporablja tudi pri drugih vrste težavah. Omogoča zdravljenje pri različne vrste simptomih in čustvenih težavah, ki so posledica travmatskih življenjskih dogodkov. V splošnem velja, da je ob hudi in ponavljajoči se čustveni stiski potrebna dolgotrajna obravnava, novejše raziskave pa kažejo, da uporaba EMDR v psihoterapiji  omogoča hitrejše in učinkovitejše spremembe.

Tehniko je pred več kot tridesetimi leti razvila psihologinja Francis Shapiro. Ugotovila je, da lahko ob pomoči posebnih čutnih dražljajev, pomaga klientom priklicati stresne oziroma travmatske dogodke iz preteklosti, ki veliko ljudem onemogočajo normalno življenje v sedanjosti. Ugotovila je, da se njene oči med doživljanjem neprijetnih misli hitro premikajo in če je med razmišljanjem o teh dogodkih gibanje oči usmerila, se je anksioznost omilila.

Izvajanje EMDR terapije zahteva posebno izobraževanje. Gre pa za popolnoma varno, hitro in učinkovito terapijo.

Kako poteka EMDR terapija?

EMDR temelji na naravni sposobnosti našega telesa, da predela neprijetne, boleče oziroma travmatične izkušnje, ki posamezniku onemogočajo polno življenje. Terapija poteka v 8 fazah, ki zajemajo več terapevtskih srečanj. Po tem, ko se terapevt in klient dogovorita za izvajanje EMDR terapije, terapevt klienta pozove, da se osredotoči na specifičen dogodek iz preteklosti. Klient usmeri pozornost na travmatično situacijo, na prepričanja in na telesne senzacije, ki so povezane s travmatičnim dogodkom. Medtem ko se klient osredotoča na travmatični dogodek, prične terapevt z bilateralno stimulacijo (premikanje oči levo/desno, tapkanje, zvok). Bilateralna stimulacija poteka toliko časa, dokler klient dogodka več ne doživlja kot vznemirjujočega. Ves čas poteka terapije ima klient popolno kontrolo nad dogajanjem in lahko terapevta ustavi kadarkoli, v kolikor je procesiranje travmatičnega dogodka preveč vznemirjujoče.

EMDR zajema dva ključna elementa:

  • »odklene« negativne spomine in čustva, ki so shranjeni v živčnem sistemu,
  • pomaga možganom, da uspešno obdelajo, reprocesirajo izkušnjo.

EMDR seansa ponavadi traja med 60-90 minut. Lahko se uporablja kot ena izmed metod v procesu globinske psihoterapije ali kot samostojna psihoterapevtska metoda. Trajanje EMDR terapije je odvisno od številnih dejavnikov, vključno z naravo in zgodovino težave, stopnjo travme in drugih okoliščin. Anamneza, ocena travme in načrt poteka terapije se navadno opravi tekom nekaj začetnih srečanj, tipičen potek zdravljenja pa zajema ponavadi od 5 do 15 srečanj.

Ali je zdravljenje z EMDR terapijo neprijetno?

Zdravljenje z EMDR lahko v procesu izzove intenzivna čustva in občutke, kar je povsem normalno in zaželeno, saj je namen tehnike ponovno izzvati neprijetno doživljanje ter ga ponovno procesirati. Ponovno doživljanje neprijetnih čustev in občutkov je ponavadi le prehodno, zelo hitro ga nadomesti olajšanje. Po EMDR terapiji večina posameznikov doživlja občutek olajšanja, občutek odprtosti ali celo evforije, kar je normalna reakcija. Po terapijah je priporočljivo voditi dnevnik in si zapisovati misli, sanje, kar ima lahko večji pomen ali pa tudi ne. O tem se lahko pogovorite s terapevtom.

 

Pri katere vrste težavah je EMDR terapija uspešna?

  • Spolne zlorabe,
  • anksioznost,
  • fobije,
  • panični napadi,
  • motnje hranjenja,
  • nizka samopodoba,
  • stresni dogodki v odrasli dobi (razveza, žalovanje, prometna nesreča …),
  • depresija
  • posttravmatski stresni sindrom ob agresivnih napadih, vojnah, naravnih nesrečah,
  • stres na delovnem mestu,
  • za izboljšanje športnih in umetniških dosežkov …

 

Demonstracijo EMDR terapije si lahko ogledate v videu: https://www.youtube.com/watch?v=L6UvKhLYf7w